Igen hasznos kiviteli
periféria.
A nyomtató feladata, hogy az információt papíron (esetleg fólián, CD-n ...) megjelenítse.
Nyomtatók csoportosítása:
-
Ütő (impact) nyomtatók Kalapács vagy tű segítségével egy festékszalagon keresztül nyomnak a papírra egy karaktert vagy jelet. (mátrixnyomtató, gömbfejes nyomtató, margarétafejes nyomtató, sornyomtató) -
Nem ütő (non impact) nyomtatók A képet a papírra különböző leütés nélküli technológiák segítségével viszik fel. (tintasugaras nyomtató, hőnyomtató, lézernyomtató, LED-nyomtató)
A nyomtatási sebesség:
Egy nyomtató sebességét rendszerint a percenként kinyomtatott lapok (
lap/perc) vagy a másodpercenkén nyomtatott karakterek számával szokták megadni (
karakter/másodperc).
A nyomtatás sebessége függ a nyomtatási minőségtől. Minél jobb minőségű nyomtatási módot választunk, annál lasabban készül el a dokumentumunk. Karakteres üzemmődban pedig lényegesen rövidebb idő kell egy dokumentum kinyomtatásához, min grafikus üzemmód esetén.
A nyomtatási minőség:
A nyomtatott kép minősége annál jobb, minél sűrűbben vannak és minél kisebbek a rajzolatot felépítő pontok. Ezt jellemzi a
DPI, (Dot Per Inch, azaz hogy egy hüvelyk hosszú vonal hány pontból áll).
Általában három üzemmódot lehet megkülönböztetni:
1.
Piszkozati (Draft): A piszkozati minőség a tűk egyszeri leütésével készül, és nem túl szép képet ad.
2.
Közel levél minőségű (NLQ, Near Letter Quality): Ez már egy szebb képet adó üzemmód, a tűk többszöri leütésével hozza létre a képet.
3.
Levélminőségű (LQ, Letter Quality) Legalább 18 tűsnek kell ahhoz lennie a nyomtatónak, hogy ilyen minőségben nyomtasson, és az így készített kép igen jó minőségű, de nagyon hosszú ideig tart a kinyomtatása.